SMOKI  W LITERATURZE IKONICZNEJ WSZECHCZASÓW

Semestralny kurs iluminacji i kaligrafii

MOTYWY ILUMINACJI W SREDN1

Kurs kaligrafii i iluminacji zaplanowany został na 8 spotkań , co stanowi 32 godziny (od października do stycznia) z możliwością kontynuacji w semestrze drugim ( od marca do czerwca).

Zajęcia będą się odbywać dwa razy w miesiącu w SOBOTY godz 17:00 – 21:00

Kurs skierowany jest zarówno do osób początkujących, jak i zaawansowanych, które wrażliwe są na piękno, posiadają podstawową sprawność manualną, poszukują skupienia i spokoju.

Tworzymy małą grupę, co umożliwia indywidualne podejście do każdego z uczestników, poprawianie błędów na bieżąco i korygowanie ich w celu uniknięcia złych nawyków.

Zajęcia przeznaczone są dla grupy osób dorosłych (powyżej 15 lat).

Czym, lub kim.. jest SMOK?

Od wieków z człowiekiem, więc może nim samym? Jego lękiem, tęsknotą, snem?

Jak przedstawiano te szczególne stwory?

Czy są straszne, czy może zabawne i wesołe?

 Ile mają głów i dlaczego walczyli z nimi najodważniejsi rycerze?

Czym różni się smok japoński od naszego smoka wawelskiego? Czy są różnice w wizerunkach smoków w zależności od nacji, tradycji, koloru skóry iluminatora albo malarza, bo w malarstwie także mocno się przez wieki rozgościły. Ciekawe, prawda?

Kurs obejmuje: podstawy iluminacji i pozłotnictwa, podstawy kaligrafii, wykłady na temat różnych stylów iluminacji w powiązaniu z kaligrafią, podstawy doboru barw i kompozycji.

Prześledzimy różne wizerunki smoków na przestrzeni istnienia manuskryptów: począwszy od celtyckiej „Book of Kells” po stylistykę białego wina towarzyszącą italice.

Założeniem jest stworzenie 1 pracy na miesiąc w omawianej stylistyce kaligraficznej oraz iluminatorskiej.

KURS KALIGRAFII  I  ILUMINACJI to także

– podstawowe zasady kompozycji,

– inspiracje i prezentacje najważniejszych rękopisów w historii kaligrafii i iluminacji,

– dostęp do kaligraficznej oraz iluminatorskiej biblioteczki,

– testowanie narzędzi, atramentów, pigmentów organicznych, złota i złota mineralnego

– własne próby, reinterpretacje i eksperymenty.

Na zajęciach stworzymy  unikatowe kompozycje kaligraficzno – iluminatorskie, które zostaną zaprezentowane na wystawie prac w ważnym dla trójmiasta miejscu.

Wszystkie  materiały niezbędne do iluminowania ( najwyższej jakości), pomoce edukacyjne i wiedza teoretyczna w zakresie poszczególnych krojów kaligraficznych oraz iluminatorstwa są zapewnione.

Cena kursu obejmuje także wszystkie materiały dostępne na zajęciach: stalówki, obsadki, pędzle, farby, litry atramentu, tusze, papiery, wzorniki i ramki, żeby smoki nie uciekały i nie gubiły się, bo to też ich specjalność  :))

Na miejscu podejmiemy wszystkich herbatą bądź kawą, a także słodką przekąską i owocami.

CAŁKOWITY KOSZT KURSU SEMESTRALNEGO:

8 spotkań , trwających każde 4 godziny , czyli  32 godziny x 40zł/h = 1280zł, płatne w całości za cały semestr lub miesięcznie po podpisaniu umowy ( do 10 każdego miesiąca ) 320zł  za 2 spotkania miesięcznie.

Przy zapisie obowiązuje przedpłata w wysokości 100 zł jako gwarancja miejsca przy stole iluminatorów/ kaligrafów.

UWAGA ! DO DNIA 23.09 TRWA PROMOCJA KURSU SEMESTRALNEGO .

ZAMIAST 1280 ZŁ KOSZTUJE ON 1180 ZŁ ZA WSZYSTKIE SPOTKANIA. `

TERMINY SPOTKAŃ:

październik 26 – tylko jeden warsztat.

 listopad 9 , 23

grudzień 7 , 21

styczeń 4 , 18

luty 1

Zapisy przyjmujemy na adres mailowy kompasedukacyjny@gmail.com, telefonicznie 510-27-22-37

Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Kto będzie MISTRZEM i cicerone?..

Jest tylko jedna taka osoba, wyjątkowa (!), pasjonatka kaligrafii i iluminacji, umiejąca opowiadać i uczyć nie tylko o smokach. Kraina łagodności :

Joanna Zakrzewska – adiunkt na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie przez 12 lat uczyła języka japońskiego, obecnie prowadzi wykłady z Historii i Kultury Japonii oraz zajęcia kaligrafii. Doktorat na temat kaligrafii japońskiej obroniła na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku. Chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z 5-letniego pobytu w Japonii, do której co rok wraca, obecnie jako przewodnik wycieczek. Od 10 lat współpracuje z wydawnictwem Kirin, wydawcą magazynu na temat kultury japońskiej pt.: „Torii”, do którego regularnie pisuje artykuły.

Zajmuje się kaligrafią od 8 lat. Uprawia kaligrafię: japońską, łacińską, hebrajską, ruską i arabską. Obok kaligrafii fascynuje się iluminacją średniowieczną.

Ma na swoim koncie dwie monografie: tłumaczenie i opracowanie naukowe najstarszego japońskiego tekstu na temat ogrodów „Sakuteiki – czyli zapiski o zakładaniu ogrodów” oraz książkę na temat kaligrafii japońskiej: „Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej” jak również liczne publikacje naukowe na temat kultury japońskiej i kaligrafii. Prowadzi liczne kursy i warsztaty kaligraficzne i iluminatorskie a jej prace można oglądać na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Przybywajcie. Czekamy.

TEL: 510-272-237 / 720-884-420

EMAIL: kompasedukacyjny@gmail.com

ADRES: ul.Wielkopolska 42, Gdynia

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

© kompas edukacynjy

projekt: Agnieszka Jewasinska